שיקולים בקניית עסקים – קניית עסק העומד למכירה

עסקים רבים בישראל ובכל העולם, מוצעים למכירה בכל שנה. ניתן למצוא אותם בלוחות של עסקים למכירה המציגים עסקים רבים ברחבי הארץ המסודרים לפי קטגוריות ומוצעים למכירה לכל המרבה במחיר. מגמה זו של מכירת עסקים או חברות הינה מגמה רווחת בעולם ובכל שנה עסקים רבים וחברות עוברים ידיים. ישנם כאלו אשר עוברים אפילו מספר בעלויות במהלך שנות פעילותן.

ובכן – חברות ועסקים נסחרים ועוברים ידיים, את זה הבנו, אך כיצד אתה, בתור רוכש פוטנציאלי, תדע מהו העסק הטוב ביותר עבורך? האם יש לך את היכולת להרים עסק שכזה ולהחזיק אותו גבוה?


להלן כמה שיקולים בבחירת עסק לרכישה שיסייעו לכם לבצע החלטה מושכלת האם לרכוש עסק מסויים

  1. אופי וכישורים – מה הם הכישורים שלך בתור רוכש עסק? האם אתה יודע לנהל עסק? האם יש לך ניסיון בניהול של עסק? האם האופי שלך מתאים להיות עצמאי או שכדאי לך להיות שכיר? ישנם המון עסקים למכירה ולכן כדאי לבדוק היטב מה הוא התחום הקשור ביותר אליכם, התחום בו תוכלו להוציא מעצמכם יותר.
  2. יכולת כלכלית – לרכישת עסק נדרשים לא רק כישורים ואופי תואם. ישנו צורך בגב כלכלי ויסוד כלכלי מבוסס כך שגם אם העסק לא יצליח יוכל האדם לעמוד על רגליו. לא פעם התחייבו אנשים ולא הצליחו לעמוד בהתחייבויותיהם, דבר שגרם לפשיטות רגל. עסקים למכירה בדרך כלל נמכרים כשהם לא מניבים רווח כל שהוא ולרוב דורשים השקעה כספית מעבר לקנייה. בדקו היטב!
  3. סיבת מכירת העסק – מדוע העסק נמכר? האם העסק מניב או הניב רווחים? אם כן, למה שיימכר? אדם שמרוויח מעסק לא ירצה למכור אותו ולכן בדקו טוב טוב מה היא סיבת המכירה. האם היא בגלל חוסר כדאיות? האם אין רווח בעסק? חוסר עניין? חוסר תעסוקה? משהו חייב להיות לא בסדר בתזרים ובסיכום הפיננסי של אותו עסק. לעיתים יכול להיות כי האדם שואף להגיע רחוק יותר וקבל הצעה אחרת, לכן הוא מוכר את העסק כדי שיוכל להתקדם. עסקים למכירה אינם שקופים, קשה לראות באמת הכל ולכן כדאי לבדוק כל דבר שנוכל.
  4. המחזור השנתי של העסק – לפני קניית עסק, בקשו לראות דוחות המציגים הכנסות והוצאות חודשיות ושנתיות של העסק. כך תוכלו לקבל תמונה מקיפה יותר על המחזור הפיננסי שלהעסק היום, וגם בעבר וכיצד תוכלו לפתח אותו בעתיד.

מידע נוסף באתר שלנו: ניקוי לעסקים

שירותי חברת ניקיון משרדים במרכז ובגוש דן